بنیادی

سخت‌افزارهای ضروری

سخت‌افزارهای ضروری، سخت‌افزارهایی هستند که نبودنشان موجب ازکارافتادن کامپیوتر نمی‌شود، بلکه عملکرد کلی کامپیوتر را به شکل چشمگیری کاهش می‌دهند. احتمالاً تا حدودی با عملکرد این اجزا آشنا هستید، امّا در این مطلب، این قطعات را به طور اجمالی بررسی می‌کنیم.

قبل از هر چیز لازم است، با دو مفهوم آشنا شویم که دانستن آنها، لازمه خواندن ادامه مطلب است.

پورت (Port)

پورت‌ها جاهایی هستند که در آنها اطلاعات مبادله می‌شود، ولی لزوماً هرجایی که اطلاعات مبادله می‌شود، یک پورت نیست! (مثال: سیب محصول درخت است، ولی هر درختی سیب نمی‌دهد). پورت‌ها را می‌توان به دو دسته پورت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تقسیم کرد. برای پورت‌های سخت‌افزاری می‌توان به پورت USB (که انواع فلش را به آن متصل می‌کنیم)، پورت VGA (که تصویر مانیتور را تأمین می‌کند) و … را می‌توان مثال زد. از توضیح پورت‌های نرم‌افزاری فعلاً چشم‌پوشی می‌کنیم، چون پیش‌نیازهای زیادی می‌طلبد.

Onboard و Offboard

سخت‌افزارهایی که مستقیماً روی خود مادربرد تعبیه شده‌اند به آنها Onboard می‌گوییم. مثلاً پورت شبکه (Ethernet)، پورت‌های USB و یا پورت‌های صدا (Audio Ports) (مثلاً پورت سبزرنگ که به اسپیکر متصل می‌شود یا پورت صورتی رنگ که به میکروفن متصل می‌شود) نمونه‌هایی از پورت‌های Onboard هستند. پورت‌های Onboard هر مادربرد با دیگری می‌تواند متفاوت باشد. مثلاً یک مادربرد می‌تواند پورت VGA داشته باشد و دیگری نداشته باشد. یا مثلاً یک مادربرد 4 پورت USB داشته باشد و دیگری تعداد بیشتر یا کمتر. پس نوع و تعداد پورت‌ها به نوع مادربرد وابسته است.

سخت‌افزارهای Offboard تجهیزاتی هستند که مستقیم روی خود مادربرد نیستند، بلکه بعداً به آن اضافه شده‌اند. مثلاً اگر به تعداد پورت USB بیشتری نیاز داشته باشید، کارت آن را تهیه کرده و به مادربردتان متصل می‌کنید. پس این کارت از نوع Offboard است.

Rear Motherboard Ports
پورت‌هایی که روی اکثر مادربوردها به چشم می‌خورد. همچنین کابلی که به هر پورت متصل می‌شود را می‌توانید مشاهده کنید.

گرافیک (Graphic)

همان‌طور که در کامپیوتر، قطعه‌ای به نام CPU داریم (که مسئول انجام محاسبات و عملیات‌های منطقی است)، GPU نیز داریم. GPU مخفف  Graphics Processing Unit (واحد پردازنده گرافیکی) بوده و مسئول پردازش و ایجاد تصویری است که روی مانیتور می‌بینیم. گرافیک، از نظر نحوه قرارگیری روی مادربرد، به دو گروه تقسیم می‌شود:

 • گرافیک‌های Onboard: در کامپیوترهای معمولی که کارهای سنگین گرافیکی (مثل تدوین فیلم، بازی‌های سنگین و …) انجام نمی‌شود، پردازش تصویر برعهده CPU قرار می‌گیرد. این‌گونه هم هزینه مشتری کم شده (چون بابت خرید کارت گرافیک، هزینه اضافه پرداخت نمی‌کند) و هم مصرف برق کاهش پیدا می‌یابد. شاید مصرف برق کامپیوترهای رومیزی (Desktop) اصلاً فاکتور مهمی نباشد (حداقل در ایران!!!)، چون همواره به برق مستقیم متصل است. امّا تجهیزاتی که با باتری کار می‌کنند (مثل لپ‌تاپ)، میزان مصرف برق آنها، به شدت حیاتی و مهم می‌شود.
 • گرافیک‌های Offboard: در کامپیوتر‌هایی که کارهای سنگین گرافیکی انجام می‌شود (مثل کامپیوتر گیمرها) غالباً از کارت‌های گرافیک (Offboard) استفاده می‌کنند. این کار دو مزیت دارد:
  • وظیفه پردازش تصویر از گردن CPU برداشته شده و این قطعه حیاتی، وظیفه اصلی خود را بهتر انجام می‌دهد. در نتیجه عملکرد و سرعت سیستم بهبود می‌یابد.
  • پردازش تصاویر را کارت گرافیک برعهده می‌گیرد که برای این کار طراحی و ساخته شده است. پس قطعاً برای پردازش و نمایش تصویر، عملکرد بهتری نسبت به پردازش گرافیک CPU دارد.

به عنوان مثال، خیلی از بازی‌های مشهور کامپیوتری، برای آنکه روان و بدون گیر کار کنند، نیاز به چنین گرافیک‌هایی دارند.

 • Onboard Graphic Ports
  پورت‌های Onboard گرافیک روی مادربرد که می‌توان خروجی تصویر از آنها گرفت

ذخیره ساز ها (Mass Storage)

به آنها حافظه ثانویه هم گفته می‌شود. نمونه بسیار ملموس و محسوس این خانواده، انواع هارد دیسک‌ها هستند. بهترین کامپیوتر دنیا بدون هارد دیسک، هر چند بدون مشکل روشن می‌شود، ولی تقریباً هیچ کارایی ندارد! چون تمام اطلاعاتی که شما با آن کار می‌کنید و سروکار دارید، روی هارد دیسک ذخیره می شوند. پس وجودشان کاملاً ضروری است.

 • 3.5" Western Digital Hard Disk
  هارد معمولی که در داخل کیس نصب می‌شود

موس و کیبورد

وجود موس و کیبورد نیز برای کار کردن با کامپیوتر ضروری است. زیرا از طریق این دو ابزار، با کامپیوتر ارتباط برقرار می‌کنیم و منظور خود را به آن می فهمانیم. پس نبودن آنها، تعامل ما با کامپیوتر را با مشکل مواجه می‌کند.

 • USB Mouse and Keyboard
  موس و کیبورد با رابط‌های USB

تجهیزات خنک‌کننده (Cooling Systems)

شاید شما هم انتظار نداشتید که تجهیزات خنک‌کننده، جزو قسمت‌های بسیار ضروری کامپیوتر باشند.  اما واقعیت این است که حتی ضعیف‌ترین کامپیوترها هم به تجهیزات خنک‌کننده نیازمندند. مهمترین قطعه‌ای که در کامپیوتر نیاز به سرد شدن مداوم دارد، CPU است. چون به محض روشن شدن کامپیوتر، کار CPU نیز شروع می‌شود. و به واسطه کار مداوم این قطعه، دمای آن لحظه به لحظه افزایش می‌یابد. بیشتر CPUها به گونه‌ای طراحی شد‌ه‌اند، که با افزایش بیش از حد دما، کامپیوتر را بلافاصله خاموش می‌کنند. پس اگر حین کار کردن کامپیوتر، یک دفعه خاموش شد، یکی از علت‌ها‌ می‌تواند، افزایش بیش از حد دمای CPU باشد.

پس برای کارکرد صحیح کامپیوتر، کنترل دمای CPU و اجزایی که حرارت زیادی تولید می‌کنند، حیاتی است. رایج‌ترین شکل این خنک‌کننده‌ها نیز هیت سینک‌های فن‌دار است. حرارت، به طور مستقیم یا غیرمستقیم به هیت‌سینک فلزی منتقل شده و با گردش فن، هیت سینک سرد می‌شود.

 • Not-installed CPU Fan
  فن CPU اکثر کیس‌ها به این شکل است

نمایشگر (Monitor)

همانطور که از اسم آن بر می‌آید، وظیفه نمایش تصویر را بر عهده دارد. مانتیورها شکل‌ها، اندازه‌ها و تکنولوژی‌های مختلفی دارند. بعضی از آنها صرفاً تصویر را نمایش می‌دهند و بعضی از آنها حتی قابلیت پخش صدا، پخش تصاویر تلویزیون، قابلیت اتصال فلش و … دارند.

 • Old CRT Monitor
  مانیتور CRT که با وجود قدیمی شدن همچنان طرفداران خود را دارد

*پانوشت: تقسیم‌بندی انواع سخت‌افزار، آنطور که در وبسایت ما اشاره شده، صرفاً جهت درک راحت مطالب و نظر شخصی اینجانب بوده است. و این تقسیم‌بندی اصلاً مطلق نیست. ممکن است در شرایط مختلف، تغییراتی رخ دهد. پس ملاک شما، فهمیدن اصل مطلب باشد که هر قطعه چرا وجود دارد و چگونه کار می‌کند. نظر اساتید گرانقدر و مراجع معتبر در این باره ممکن است با آنچه اینجا ذکر شده، متفاوت باشد و نظر آنها محترم شمرده می‌شود.


ممنون از شما که تا پایان این مطلب همراه ما بوده‌اید. جای نظرات شما عزیزان در پایین این پست خالی‌ست. خوشحال می‌شویم که نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما را اینجا ببینیم.😉

جواد محبّی

عاشق کامپیوتر، وب، شبکه و هر چیزی که به اینا مربوطه. همیشه دوست داشتم چیزایی که یاد گرفتم رو با بقیه به اشتراک بزارم. امیدوارم آموخته های من بتونه به شما کمک کنه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا