آموزشیبنیادی

انواع اسکنر

HP multifunction Device

در پست قبلی، به سوال “اسکنر چیست” پاسخ دادیم، کلمه اسکنر را از نظر لغوی بررسی کرده و به مزایای استفاده از اسکنر اشاره کردیم. در این مطلب به بررسی انواع اسکنرها می پردازیم. تنوع اسکنرها زیاد است. امّا می‌توان برای ساده‌سازی، آنها را به چهار دسته تقسیم کرد. در حقیقت بیشتر اسکنرهایی که در اطراف خود می‌بینید، از همین انواع اسکنرهایی است که اینجا اشاره می‌شود.

اسکنرهای مسطح (Flatbed)

این نوع اسکنرها دری دارند که باز و بست می‌شود. زیر درب، یک صفحه شیشه‌ای قرار دارد. در زیر شیشه نیز تجهیزات اپتیکال و سنسور تصویر اسکنر قرار می‌گیرد. با حرکت سنسور از یک سمت به سمت دیگر، کل کاغذ را اسکن می‌کند. نحوه اسکن در این نوع اسکنرها به صورت یک برگ، یک برگ و یک رو است. یعنی هر برگه‌ای که در اسکنر قرار می‌دهید، فقط یک طرف آن اسکن می‌شود. برخی از مدل‌های این نوع اسکنرها می‌توانند نگاتیوهای دوربین‌های آنالوگ را اسکن کنند. هرچند برای اسکن نگاتیو، اسکنر مخصوص به این کار نیز وجود دارد. خرابی که در این نوع اسکنرها شایع است، مربوط به اجزای متحرک مکانیکی و کابل‌های ارتباطی است که در جابه‌جایی زیاد مستهلک می‌شوند.

  • Epson Scanner

اسکنرهای فیدردار (Sheet-fed)

یکی دیگر از انواع اسکنر، اسکنرهای فیدردار هستند که فاقد درب بوده و جای مخصوصی برای قراردادن کاغذ دارند (فیدر اسکنر). از دیگر مزایای این نوع اسکنرها این است که می‌توان تعدادی برگ را در آن قرار داد که اسکنر خودش آنها را یکی‌یکی کشیده و اسکن کند. بعضی از این اسکنرها، قابلیت اسکن پشت‌ورو را نیز دارند؛ یعنی علاوه بر اینکه خودش برگه‌ها را یکی‌یکی می‌کشد، دو طرف هر برگه را نیز اسکن می‌کند. یکی از نقطه‌ضعف‌های این نوع اسکنر، این است که کلیه برگه‌هایی که درون اسکنر قرار می‌گیرند، بایستی حتماً فاقد منگنه و هرگونه جسم اضافی باشند. چون در این نوع اسکنر، برگه‌ها از طریق کاغذکش وارد دستگاه می‌شود و هرگونه جسم اضافه می‌تواند به قطعات مکانیکی اسکنر، آسیب جدی برساند. از خرابی‌های رایج این مدل، خرابی‌های کاغذ کش و اجزای مکانیکی اسکنر است.

  • ADF Scanner

اسکنرهای ترکیبی

اسکنرهایی که هم به‌صورت flatbed و هم sheet-fed هستند. چطور مشخص کنیم که از قسمت flatbed کاغذ را اسکن کند یا از قسمت فیدر؟ زمانی می‌خواهید فایل را اسکن کنید، از طریق برنامه اسکن، می‌توانید دقیقاً مشخص کنید که از کدام‌یک کاغذ را اسکن کند. ضمن آنکه حالت اتوماتیک نیز وجود دارد. در این حالت اولویت اول با فیدر است. فیدر اسکنر دارای سنسور تشخیص کاغذ می‌باشد، یعنی زمانی که کاغذ در آن قرار می‌گیرد، این سنسور تشخیص می‌دهد. پس اگر کاغذی درون فیدر قرار داشته باشد، آن را اسکن می‌کند، و اگر کاغذی نباشد، از قسمت flatbed کاغذ را اسکن می‌کند.

  • Canon Scanner
    اسکنر Canon مجهز به فیدر (ADF) و اسکن از کف (Flatbed)

اسکنرهای سیار یا دستی (handheld/portable)

این نوع اسکنرها ابعاد کوچکی داشته و در دست قرار می‌گیرند. برای اسکن کردن لازم است آن را روی کل یا قسمتی از کاغذ که می‌خواهیم اسکن کنیم حرکت دهیم. طبعاً این نوع اسکنر به‌واسطه لرزش دست و سایر عوامل محیطی (تغییر نور و غیره) کیفیت کمتری نسبت به انواع قبلی دارد.

  • Handy Scanner
    نحوه استفاده از اسکنرهای دستی

تنوع اسکنرها بیش از چیزی است که اینجا اشاره شده ولی انواع اسکنر که در این مقاله اشاره شد، بسیار شایع هستند. نوع دیگری از اسکنرها که ممکن است دیده باشید، اسکنرهای نرم‌افزاری هستند که برای گوشی‌هایی مانند اندروید ارائه شده‌اند. اساس کارکرد این نوع اسکنرها بسیار نزدیک به اسکنرهای سیار است. با این تفاوت که کل فرایند اسکن داخل خود گوشی انجام می‌شود.

جواد محبّی

عاشق کامپیوتر، وب، شبکه و هر چیزی که به اینا مربوطه. همیشه دوست داشتم چیزایی که یاد گرفتم رو با بقیه به اشتراک بزارم. امیدوارم آموخته های من بتونه به شما کمک کنه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا