آموزشیترفند

تکه تکه کردن فایل با استفاده از WinRAR

Splitting

تکه تکه کردن فایل، گاهی تنها راه‌حل برای فائق آمدن بر بعضی از محدودیت‌هاست.مثلاً اگر بخواهیم یک فایل ویدئویی با حجم 8 گیگابایت را برای دوست‌مان روی تلگرام بفرستیم، با مشکل مواجه می‌شویم. چرا که حداکثر اندازه فایل برای ارسال روی تلگرام، 2 گیگابایت است.

نمونه‌های دیگری که محدودیت حجم دارند

  • سرویس Gmail (ایمیل شرکت گوگل) حداکثر اجازه ارسال 25 مگابایت فایل را می‌دهد.
  • سرویس‌های میزبانی فایل، معمولاً حداکثر اندازه فایل آنها 2 گیگابایت است.
  • ظرفیت CDهای معمولی، 700 مگابایت، و ظرفیت DVD 5 (DVD‌های معمولی)، 4481 مگابایت است.
  • حداکثر ظرفیت ویدئوی ارسالی در واتس‌اپ، 16 مگابایت و برای اسناد (Documents) 100 مگابایت است.

راه‌حل این مشکل چیست؟

همان‌طور که دیدید، برای ارسال فایل‌های حجیم، چنین محدودیت‌هایی وجود دارد. راه‌حل‌های مختلفی بسته به نوع فایل و نوع محدودیتی که با آن مواجهیم، وجود دارد. اما یکی از راه‌حل‌ها، تکه تکه کردن فایل هاست. با این روش، فایل‌های بزرگ، به فایل‌های کوچک‌تر (با حجم دلخواه) شکسته می‌شود. منظور از حجم دلخواه این نیست که هر تکه، حجم متفاوتی داشته باشد! بلکه تمام تکه‌ها، جز تکه آخر حجم دقیقاً برابری دارند.

splitting files
پارت آخر ، حجم کمتری نسبت به پارت اول و دوم دارد

به عنوان مثال، حجم برنامه MATLAB (یک نرم‌افزار مهندسی است که قابل‌های فراوانی من‌جمله شبیه‌سازی دارد) حدوداً 20 گیگابایت است. فرض می‌کنیم حجم دقیق آن، 20561 مگابایت است (یعنی 20 گیگ و 561 مگ). اگر بخواهیم آن را در جایی ارسال کنیم که حداکثر ظرفیت هر فایل، 2 گیگابایت است، پس فایل اصلی را 11 تکه می‌کنیم؛ 10 تکه 2 گیگابایتی و تکه آخر 561 مگابایت خواهد بود (با فرض اینکه فشرده‌سازی اتفاق نیفتد). وقتی تکه‌های فایل، به دست مخاطب نهایی رسید، آنها را با همان نرم‌افزاری که تکه‌تکه شده (یا حتی با نرم‌افزار دیگر) به هم می‌چسباند و فایل (یا فایل‌های) اصلی به دست می‌آید.

چرا تقریباً همیشه، حجم تکه آخر کمتر از سایر تکه‌هاست؟

دلیل اول این است که حجم فایل‌ها غالباً رند نیست. مثلاً کمتر فایلی دقیقاً، 2 گیگابایت است. معمولاً مقداری بیشتر یا کمتر از 2 گیگ است (مثلاً 2096 مگابایت). حتی اگر حجم فایل را با ماشین‌حساب بر عددی بخش‌پذیر، تقسیم کنید که تکه‌های آن دقیقاً برابر شود، عامل دومی وجود دارد که محاسبات شما را بهم می‌ریزد و آن فشرده‌سازی فایل‌هاست. یعنی وقتی شما، آن فایل 2096 مگابایتی را تکه‌تکه می‌کنید، نرم‌افزار WinRAR علاوه بر تکه‌تکه کردن فایل‌ها، آنها را فشرده نیز می‌کند. یعنی حجم فایل نهایی پس از فشرده شدن، مثلاً 1960 مگابایت می‌شود. چون میزان فشرده‌سازی هر فایل متغیر است، تا زمانی که فایل فشرده نشود، حجم نهایی آن مشخص نیست. برای همین حتی اگر با ماشین‌حساب حجم فایل را بر تعداد تکه‌ها تقسیم کنیم، عامل فشرده‌سازی محاسبات را بهم می‌ریزد و باعث می‌شود بازهم تکه آخر فایل، حجم برابری با تکه‌های قبل نداشته باشد.

اگر هدفمان صرفاً مساوی در آوردن حجم تمام تکه‌ها باشد، این کار امکان‌پذیر است، ولی از آنجایی که ارزش آموزشی ندارد، از بیان آن خودداری می‌کنیم.

چطور با WinRAR فایل ها را تکه تکه کنیم؟

ابتدا فایل یا فایل‌های موردنظر را انتخاب کرده و راست کلیک می‌کنیم و گزینه add to archive را می‌زنیم.

َadd to archive

در قسمت split to volume, size دو نوار کشویی وجود دارد. از نوار کشویی اول هم می‌توان از مقادیر پیش‌فرض آن استفاده کرد و مقدار دلخواه را در آن تایپ نمود.

مقادیر پیش‌فرض و پرکاربرد اندازه تکه‌های فایل

  • 700MB (CD 700): اگر بخواهیم تکه‌های فایل را روی CD رایت کنیم، از گزینه استفاده می‌کنیم.
  • (FAT32) 4095 MB: اکثر فلش‌ها و کارت‌های حافظه، از فایل سیستم FAT32 استفاده می‌کنند. این یک فایل سیستم قدیمی است که اجازه می‌دهد حداکثر اندازه فایل‌ها، 4095 مگابایت باشد. یعنی اگر فایلی بزرگ‌تر از این اندازه را بخواهید روی حافظه‌ای با فایل سیستم FAT32 بریزید، با خطا مواجه می‌شوید. راه دیگر خلاص شدن از شر این محدودیت، تغییر فایل سیستم به NTFS است.
  • (DVD + R) 4481 MB: دی‌وی‌دی‌های معمولی بازار که به آنها DVD5 هم می‌گویند، حداکثر ظرفیت آنها 4481 مگابایت است. اگر بخواهیم فایل حجیمی را روی DVD5 رایت کنیم، از این گزینه استفاده می‌کنیم.
most common default size
رایج‌ترین اندازه‌های پیش‌فرض، برای تکه تکه کردن فایل ها

نوار کشویی دوم، واحد اندازه فایل‌هاست که مقادیر آن به ترتیب، بایت، کیلوبایت، مگابایت و گیگابایت است. مثلاً اگر بخواهیم فایل حجیمی را با Gmail ارسال کنیم، در نوار کشویی اول، عدد 25  و از نوار کشویی دوم، مقدار MB (مگابایت) را انتخاب می‌کنیم که فایل‌هایی با اندازه 25 مگابایت را برای ما تولید کند.

units for splitting files
واحد‌هایی که برای تکه تکه فایل ها می‌توان استفاده کرد: بایت، کیلوبایت، مگابایت و گیگابایت است
Gmail File Size
حداکثر اندازه فایل برای ارسال از طریق Gmail، بیست و پنج مگابایت است

برای دانلود آخرین نسخه برنامه WinRAR کلیک کنید

جواد محبّی

عاشق کامپیوتر، وب، شبکه و هر چیزی که به اینا مربوطه. همیشه دوست داشتم چیزایی که یاد گرفتم رو با بقیه به اشتراک بزارم. امیدوارم آموخته های من بتونه به شما کمک کنه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا