بنیادی

سخت افزار چیست و انواع آن|سخت افزارهای حیاتی

در این مقاله می‌خواهیم به سوال “سخت افزار چیست و انواع آن” پاسخ دهیم و سخت‌افزار‌های ضروری هر کامپیوتر را معرفی کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

همانطور که از اسم آن بر می‌آید، سخت‌افزار، بُعد فیزیکی و قابل‌لمس یک سیستم کامپیوتری است. اگر کامپیوتر را به کالبد انسانی تشبیه کنیم، جسم انسان معادل سخت‌افزار در کامپیوتر خواهدبود. این کالبد از اجزای مختلفی تشکیل شده و این اجزا با هم در ارتباط هستند. در بدن اجزایی داریم که نبودن آنها منجر به مرگ حتمی خواهد شد، مانند مغز، قلب، شُش، خون و … . همچنین اجزای دیگری داریم که نبودن آنها موجب مرگ نمی‌شود، ولی عملکرد کلی بدن را شدیداً کاهش می‌دهد مثل چشم‌ها، دست و پا و … . در کامپیوتر نیز چنین اجزایی داریم. در این مقاله به معرفی اجزای ضروری هر سیستم کامپیوتری می‌پردازیم. در مقاله‌های بعدی به معرفی اجزای نیمه‌ضروری و غیر‌ضروری (اختیاری=آپشنال (Optional)) خواهیم پرداخت.


حیاتی‌ترین سخت‌افزارهای کامپیوتر

پاور (Power Supply Unit=PSU)

ابتدایی‌ترین نیاز هر کامپیوتر، تامین انرژی و برق است. بدون برق هر کامپیوتری محکوم به خاموشی و از کار افتادن است. در کامپیوتر، هر قسمت مصرف برق متفاوتی نسبت به سایر اجزا دارد و حتی ولتاژ مصرفی آن ممکن است متفاوت باشد. مهم‌ترین وظیفه پاور، تأمین برق مورد نیاز قطعات داخل کیس است.

بسته به نوع کیس، محل قرارگیری پاور ممکن است، در بالا یا در کف کیس باشد.

 • out-of-case PSU
  پاور به صورت جداگانه

مادربرد (Motherboard) یا مین‌برد (Mainboard)

به معنای واقعی کلمه، بُرد مادر و بُرد اصلی است. زیرا تمام اجزای کامپیوتر، از طریق مادربرد بهم متصل می‌شوند و با هم ارتباط دارند. پس نقطه اتصال و بهم رسیدن اجزای مختلف کامپیوتر، از طریق مادربرد است. مهمترین امکانات و محدودیت‌های کامپیوتر را مادربرد تعیین می‌کند. از آنجایی که مادربرد، مهمترین و اصلی‌ترین برد هر کامپیوتری به شمار می‌رود، مطالب و آموزش‌های زیادی برای درک آن نیاز است. در آینده حتماً به این مسائل خواهیم پرداخت.

 • out-of-case Motherboard
  مادربرد به صورت جداگانه و خارج از کیس

CPU

اگر دوباره به مثال بدن برگردیم، و به مغز نگاه کنیم، 3 وظیفه اصلی را این اندام انجام می‌دهد: ادارک و تفکر، کنترل قسمت‌های دیگر بدن و حافظه (خاطرات، عادات، مهارت‌ها و …). CPU نیز مشابه مغز در بدن است. که مسئولیت انجام پردازش ها (معادل ادراک و تفکر در مغز) و کنترل سایر قسمت‌ها را انجام می‌دهد. از آنجایی که در کامپیوتر، همه چیز بر مبنای پردازش پیش می‌رود، نبودن CPU باعث از کار افتادن کل کامپیوتر می‌شود. دقیقاً همانطور که نبودن مغز مساوی است با مرگ حتمی!

 • CPU Size when holding it in hands
  نمای پشت یک نوع CPU قبل از نصب

حافظه اصلی (Primary Memory)

حافظه‌هایی هستند که مستقیماً توسط CPU مورد استفاده قرار می‌گیرند. شناخته شده‌ترین حافظه‌ای که در این دسته قرار می‌گیرد، RAM است. از آنجایی که سرعت کارکرد CPU بسیار بالاست، حافظه‌های ثانویه (مثل هارد دیسک‌ها و فلش مموری ها) نمی‌توانند با سرعت پردازنده کار کنند. لذا رم یک وظیفه میانجی‌گری بین حافظه‌های ثانویه و CPU دارد. مثلاً اگر فایلی را بخواهید باز کنید (برنامه، آهنگ و …)، قبل از کلیک کردن روی آن، آن فایل روی حافظه ثانویه است. به محض کلیک کردن، آن فایل به رم منتقل می‌شود تا پردازنده بتواند با آن را پردازش کند.

 • Not installed PC RAM
  نمای پشت و روی یک نوم RAM کامپیوتر

تا اینجا، اجزایی را در کامپیوتر عنوان کردیم، که نبودن هر یک از آنها منجر به از کار افتادن قطعی کامپیوتر می گردد. هر چند با بودن این 4 عنصر، کامپیوتر راه اندازی می‌شود، ولی نمی‌توان با آن کاری انجام داد، مثل انسانی که به کما رفته! درست است که آن فرد زنده است و مرده نیست، لکن هیچ کارایی ندارد.

پانوشت: در توضیحات CPU، عمل پردازش را با ادارک و تفکر در مغز معادل دانستیم. این مثال صرفاً جهت درک آسان‌تر کارکرد آن بوده و البته دارای ایرادهایی است. در آینده، خود به این ایرادها پی خواهید برد.


ممنون از شما که تا پایان این مطلب همراه ما بوده‌اید. جای نظرات شما عزیزان در پایین این پست خالی‌ست. خوشحال می‌شویم که نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما را اینجا ببینیم.😉

جواد محبّی

عاشق کامپیوتر، وب، شبکه و هر چیزی که به اینا مربوطه. همیشه دوست داشتم چیزایی که یاد گرفتم رو با بقیه به اشتراک بزارم. امیدوارم آموخته های من بتونه به شما کمک کنه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا