بنیادی

کامپیوتر چیست؟

درس اول

احتمالاً این سوال برای شما نیز پیش پا افتاده و حتی مسخره به نظر برسد. اما واقعیت این است که عده زیادی قادر نیستند جواب درستی به آن بدهند. حتی درک درستی از کامپیوتر و نحوه کارکرد آن ندارند و صرفاً کارهای یکنواخت و روتین را با آن انجام می‌دهند.

اگر به گذشته نگاه کنید، می‌بینید که تعریف یک مفهوم را خوب حفظ می‌کردیم اما به خوبی آن را درک و لمس نمی‌کردیم. این مطلب به گونه‌ای نوشته شده که می‌تواند قدم اول هر کسی برای ورود به دنیای کامپیوتر باشد و هر کسی که دوست دارد کامپیوتر را بهتر و عمیق‌تر درک کند.

بهانه‌هایی برای یاد نگرفتن کامپیوتر

شاید دلیل شما هم برای یاد نگرفتن جدی تر کامپیوتر این بوده که من قرار نیست متخصص کامپیوتر باشم. اگر در مورد بدنتان مقداری اطلاعات بیشتری داشتید و می‌دانستید که هر رفتار اشتباهی چه بلایی بر سر آن می‌آورد، آیا باز هم این رفتار را تکرار می‌کردید؟! قاعدتاً نه. برای اینکه با بدن‌تان درست برخورد کنید، نیازی نیست پزشک باشید. در مورد کامپیوتر نیز همین گونه است. مقداری آشنایی عمیق‌تر با کامپیوتر باعث می‌شود، خیلی بهتر با کامپیوتر تعامل داشته باشید و به خیلی از مشکلات بر نخورید.

وجه اشتراک تمام کارخانه‌ها

تمام فعالیت‌های هر کارخانه‌ای را می‌توان در سه مرحله ساده زیر خلاصه کرد:

  • ورود مواد اولیه
  • انجام تغییراتی روی مواد اولیه
  • تولید محصول ارزشمند

به عنوان مثال ورودی یک پالایشگاه، نفت خام است. پس از انجام فرآیندهای مختلف روی آن، محصولاتی نظیر بنزین، نفت سفید، گازوئیل و … تولید می‌شود.

کامپیوتر یک کارخانه است

هر کارخانه، تنوع محصولات محدودی دارد. ولی هر کامپیوتر، بسته به تجهیزات و نرم افزارهایی که روی آن نصب می‌شود، خدمات و محصولات متنوعی می‌تواند داشته باشد. از آنجایی که کامپیوتر هم مشابه یک کارخانه است، سه مرحله فوق در آن به چشم می‌‌خورد:

ورودی‌های کامیپوتر:

ورودی‌های کامپیوتر می‌توانند هم از جنس فیزیکی (سخت‌افزاری) و هم از جنس غیرفیزیکی (نرم‌افزاری) باشد. برای ورودی‌های سخت‌افزاری می‌توان به موس، کیبورد، میکروفن، وبکم، اسکنر و … اشاره کرد. برای ورودی‌های نرم‌افزاری هم می‌توان انواع فایل‌ها را مثال زد. مثلاً اگر فایلی را روی فلش می‌ریزید که کافی‌نت محل‌تان آن را چاپ کند، فایل شما برای آن کامپیوتر نوعی ورودی است.

انجام تغییرات (پردازش):

اگر به دستور پخت کیک نگاه کنید، می‌بینید که دقیقاً اشاره شده چه موادی، با چه نسبتی، چگونه و کی با هم ترکیب شوند. همانطور که پختن کیک نیاز به دستور پخت دارد، کامپیوتر هم بر اساس دستورالعمل‌هایی (Instructions) که به آنها نرم‌افزار (Software) می‌گوییم روی ورودی‌ها تغییرات انجام می‌دهد. به این تغییرات، پردازش یا پراسس (Process) می‌گوییم.

تولید خروجی:

محصول پردازش ورودی‌ها، خروجی‌ها هستند. به عنوان مثال، خروجی نرم‌افزار ورد (Word) هم می‌تواند یک فایل باشد، و یا از طریق پرینتر، چاپ شود. برای خروجی‌های سخت‌افزاری کامپیوتر می‌توانیم به مانیتور، اسپیکر، پرینتر و … اشاره کنیم.


کامپیوتر چیست؟

معنی تحت‌الفظی کامپیوتر در زبان انگلیسی، به معنای دستگاهی است که قابلیت محاسبه دارد. کلمه کامپیوتر در زبان فارسی هم به رایانه ترجمه شده است. رایانه از کلمه “رایانیدن” مشتق شده که به معنای سنجیدن، سبک سنگین کردن و مقایسه کردن است.

حال که مقداری درک‌مان در مورد کامپیوتر دقیق‌تر شده، می‌توانیم به سوال “کامپیوتر چیست؟!”، پاسخ ملموس‌تری بدهیم:

کامپیوتر، دستگاهی الکترونیکی قابل برنامه‌ریزی است که داده‌های خام را به عنوان ورودی دریافت کرده؛ سپس آنها را بر اساس مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها (نرم افزار) پردازش کرده، و نتایج حاصل را به عنوان خروجی تحویل ‌دهد.

input-process-output in computer

تفاوت داده (Data) و اطلاعات (Information)

به ورودی‌های کامپیوتر، دیتا (داده) و به خروجی که پس از پردازش داده‌ها، بر اساس دستورات کاربر بدست می آید، اطلاعات (information) نامیده می‌شود.  مثلاً اگر شما در برنامه ورد (Word) مشغول تایپ کردن باشید، با فشار دادن هر دکمه روی کیبورد، کیبورد برای کامپیوتر، دیتای خاصی ارسال می‌کند که بیانگر دکمه‌ای است که فشار داده‌اید. این دیتا به خودی خود معنای خاصی ندارد.

کامپیوتر با پردازش دیتاهایی که شما (مثلاً با کیبورد) به آن داده‌اید، اطلاعات ارزشمندی تولید می‌کند. اگر دوباره به مثال‌مان برگردیم، کامپیوتر با استفاده از حروف تایپ شده و صفحه‌آرایی کردن، رنگ و قالب دادن، و نمایش آن روی مانیتور، برای شما یک مفهوم قابل لمس ایجاد می‌کند. در حالی‌که خود حروف به تنهایی معنا و مفهوم خاصی را ایجاد نمی‌کردند.

در آموزش‌های بعدی، مفاهیم بیشتری از پرده ابهام خارج خواهند‌شد و درک‌ عمیق تری به کامپیوتر پیدا خواهیم کرد.


ممنون از شما که تا پایان این مطلب همراه ما بوده‌اید. جای نظرات شما عزیزان در پایین این پست خالی‌ست. خوشحال می‌شویم که نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما را اینجا ببینیم.😉

منبع
وبسایت JavatPointوبسایت TutorialsPoint

جواد محبّی

عاشق کامپیوتر، وب، شبکه و هر چیزی که به اینا مربوطه. همیشه دوست داشتم چیزایی که یاد گرفتم رو با بقیه به اشتراک بزارم. امیدوارم آموخته های من بتونه به شما کمک کنه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا