آموزشیبنیادی

اسکنر چیست؟ | آشنایی با اسکنر

Epson Scanner

همه ما اسناد و مدارک کاغذی داریم که گم‌شدن آنها باعث دردسر است. یا اگر یک سازمان را در نظر بگیرید ممکن است ده‌ها نامه کاغذی در روز دریافت کند. نگهداری و مدیریت این حجم از نامه‌های کاغذی در طولانی‌مدت، نیازمند بایگانی بسیار بزرگی است. علاوه بر این، ممکن است قبل از بایگانی شدن، یک نامه گم شود، آسیب ببیند و غیره. راه‌حل چیست؟ استفاده از اسکنر

اسکنر چیست؟

به زبان ساده دستگاهی است که می تواند، اسناد، مدارک، تصاویر و غیره به فایل هایی تبدیل کند که بتوان در کامپیوتر آنها را مدیریت و نگهداری کرد. اسکنرها صرفاً محدود به اسناد و مدارک و تصاویر نمی شوند. حتی اسکنرهایی بر اسکن نقشه، کتاب، نگاتیو دوربین‌های عکاسی و غیره نیز وجود دارد. همانطور که از عملکرد دستگاه مشخص است، اسکنر نوعی دستگاه ورودی (input device) برای کامپیوتر به حساب می آید. در مقاله “کامپیوتر چیست” به برخی دیگر از دستگاه های ورودی اشاره کردیم.

واژه‌شناسی

اسکنر، از کلمه scan مشتق شده است. کلمه اسکن (طبق تعریف دیکشنری کمبریج) به معنای “با دقت به چیزی نگاه کردن توسط چشم یا ماشین برای به دست آوردن اطلاعات”. این تعریف که به کاری که اسکنر انجام می‌دهد بسیار نزدیک است. در حقیقت اسکنر با تجهیزاتی که دارد، از اسناد و تصاویر نمونه‌برداری کرده و آنها را به شکلی که در کامپیوتر قابل دیدن باشد درمی‌آورد. به‌خاطر رواج استفاده از اسکنرها، فعل اسکن، معنای کامپیوتری نیز به خود گرفته است (هم در انگلیسی و هم در فارسی). مثلاً می‌گوییم فلان نامه را اسکن کن (Scan the letter). یکی دیگر از معانی اسکن، کاوش کردن و جستجو کردن است. بر همین اساس، معادل کلمه اسکن را در فارسی “پوییدن” انتخاب کرده‌اند که کلمه مناسبی است. اما متأسفانه بر مبنای همین معادل، برای دستگاه اسکنر، کلمه “پویشگر” انتخاب شده است! این معادل بسیار گمراه‌کننده و نامناسب بوده و هیچ ربطی به اسکنر و کاری که انجام می‌دهد ندارد!

مزایا

  • مدیریت و نگهداری اسناد و مدارک راحت‌تر می‌شود.
  • ارسال و جابه‌جایی آنها راحت‌تر می‌شود.
  • احتمال خراب‌شدن و آسیب‌دیدن آنها کمتر می‌شود.
  • با استفاده از تکنولوژی OCR می‌توان متن داخل اسناد و مدارک اسکن شده را استخراج کرد و نیازی به تایپ مجدد آنها نیست!
  • اسکنرهایی وجود دارند که می‌توانند نگاتیوهای دوربین‌های آنالوگ را اسکن کنند در نتیجه این نگاتیوها قابل‌استفاده می‌شوند.

جهت آشنایی با انواع اسکنرها کلیک کنید

جواد محبّی

عاشق کامپیوتر، وب، شبکه و هر چیزی که به اینا مربوطه. همیشه دوست داشتم چیزایی که یاد گرفتم رو با بقیه به اشتراک بزارم. امیدوارم آموخته های من بتونه به شما کمک کنه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا