بنیادی

کجا و چرا باید از فشرده‌سازی استفاده کنیم؟

فشرده سازی فایل ها

فشرده‌سازی جزو مباحث بسیار مهم و پرکاربرد در دنیای کامپیوتر است. پیش از آنکه به سوال فوق پاسخ دهیم، بایستی با مفاهیم فشرده‌سازی و آرشیو‌سازی فایل‌ها آشنا شویم تا آنها را باهم اشتباه نگیریم.

آرشیو‌سازی فایل‌ها  (File Archiving)

فرض کنید کارمند شرکتی هستید که هر ماه لیست بیمه کارگران شرکت را به طور دستی تحویل تامین‌اجتماعی می‌دهید. هر ماه هم فقط و فقط یک لیست می‌توانید تحویل دهید! حالا اگر شرکت شما گسترش یابد و در شهرهای مختلف شعب داشته‌باشد، چه باید کرد؟ می‌توان لیست بیمه تمام شعب را در یک لیست بزرگ‌تر قرار داد. به‌طوری‌که لیست بیمه هر شعبه، با دیگری قاطی نشود. با این روش یک لیست، تحویل تامین‌اجتماعی می‌دهیم، ولی آن لیست حاوی اطلاعات بیمه شعب دیگر شرکت نیز هست.

مثال کامپیوتری آن این‌گونه است: اگر ده تا فایل داشته باشیم و همه آنها را داخل یک فایل بریزیم، به گونه‌ای محتوای هیچ کدام از فایل‌ها بهم نریزد و با هم قاطی نشود، ما این ده فایل را آرشیو کرده‌ایم. در آینده هر موقع بخواهیم، می‌توانیم هر کدام از فایل‌های داخل آن را، به طور سالم و مثل روز اول، استخراج (Extract) کنیم.

نکته مهمی که در آرشیو کردن باید مدنظر داشته باشید این است که این کار لزوماً با فشرده‌سازی همراه نیست! گاهی فقط و فقط هدف آرشیو کردن فایل هاست و نه فشرده‌سازی.

فشرده‌سازی فایل‌ها (File Compression)

همان‌طورکه از اسم آن بر می‌آید، با فشرده‌سازی فایل‌ها، حجم آنها را کم می‌کنیم. فشرده‌سازی، انواع و روش‌های مختلفی دارد. فشرده‌سازی که اینجا مدنظر ماست، فشرده‌سازی همراه با آرشیو‌کردن فایل‌هاست. در نتیجه، فایل نهایی حجم کمتری نسبت به مجموع فایل‌های اولیه خواهدداشت.

چون فشرده‌سازی نیازمند محاسبات پیچیده ریاضی است، CPU را شدیداً درگیر می‌کند تا این محاسبات انجام شود. درحالی‌که اگر فقط فایل‌ها را آرشیو کنیم و فشرده نکنیم، این کار سریع انجام می‌شود و فشار چندانی به CPU وارد نمی‌کند.

(اگر فکر می‌کنید که درگیر شدن CPU با محاسبات زیاد ممکن است موجب آسیب آن شود، باید بگویم جای نگرانی نیست. چون CPU برای همین کار ساخته شده است.)

چه نرم‌افزارهایی برای این کار وجود دارند؟

مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین نرم‌افزارهایی که هم فایل‌ها را آرشیو و هم فشرده می‌کنند، WinRAR و WinZip هستند. وجود چنین نرم‌افزارهایی تقریباً روی همه کامپیوترها لازم‌ است. چون همه ما با انواع فایل‌های فشرده سروکار داریم و برای آنکه بتوانیم محتوای این فایل‌ها را استخراج کنیم، به نرم‌افزارهایی مثل WinRAR و WinZip نیازمندیم.

مهمترین امکانات این دو نرم‌افزار

  • فشرده‌سازی فایل‌ها: در نتیجه فایل نهایی حجم کمتری نسبت به فایل‌های اولیه خواهد داشت.
  • امکان گذاشتن پسورد: شما می‌توانید فایل‌های فشرده‌تان را با پسورد قفل کنید و فایل‌های داخل آن فقط در صورتی قابل استخراج است، که پسورد آن را داشته‌باشیم.
  • قفل کردن اسم فایل‌ها: در حالت قبل، اسم و نوع فایل‌هایی که داخل فایل فشرده است نشان داده می‌شود. ولی با قفل کردن اسم فایل‌ها، تا زمانی که پسورد فایل را نداشته باشیم، حتی نمی‌دانیم چه فایل‌هایی، از چه نوعی و با چه تعدادی داخل فایل فشرده قرار دارند!
  • حفظ کردن اصالت فایل‌ها: یعنی زمانی که فایل‌ها فشرده و آرشیو می‌شوند، با زمانی که از حالت فشرده خارج می‌شوند، دقیقاً یکسان‌اند. درصورتی‌که فایلی، به هر دلیلی به هم بریزد و با فایل اولیه متفاوت باشد، با اخطار مواجه می‌شوید که این فایل بهم ریخته است!
  • آرشیو کردن فایل‌ها: برای بعضی از جاها مخصوصاً بعضی از سایت‌های اینترنتی فقط یک فایل را می‌توان ارسال کرد!

ممنون از شما که تا پایان این مطلب همراه ما بوده‌اید. جای نظرات شما عزیزان در پایین این پست خالی‌ست. خوشحال می‌شویم که نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما را اینجا ببینیم.😉

جواد محبّی

عاشق کامپیوتر، وب، شبکه و هر چیزی که به اینا مربوطه. همیشه دوست داشتم چیزایی که یاد گرفتم رو با بقیه به اشتراک بزارم. امیدوارم آموخته های من بتونه به شما کمک کنه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا