بنیادی

چرا باید آپدیت ویندوز را غیرفعال کنیم؟!

Windows Update

شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده که چرا باید آپدیت ویندوز را غیرفعال کنیم؟! چون همیشه آپدیت‌ها جهت رفع ایرادها، افزایش امنیت و … ارائه می‌شوند و غیرفعال‌کردن آپدیت‌ها یعنی محروم شدن از این امکانات.

مهم‌ترین دلیلی که باعث می‌شود آپدیت ویندوز را غیرفعال کنیم این است که اکثر قریب به‌اتفاق ما، از ویندوزهای غیرقانونی استفاده می‌کنیم و بابت استفاده از آن هیچ هزینه‌ای پرداخت نکرده‌ایم. اگر هم هزینه‌ای پرداخت کرده‌ایم، صرفاً دستمزد کسی بوده که این خدمات را برای ما انجام داده. واقعیت این است که ما به شرکت مایکروسافت (بابت استفاده از ویندوز)، حتی یک ریال پرداخت نکرده‌ایم! درحالی‌که در این شرکت، شاید صدها نفر، ماه‌ها و حتی سال‌ها زحمت کشیده‌اند تا محصولی مانند ویندوز آماده شود و به این خوبی کار کند!

آیا همه کشور ها می‌توانند نرم افزارهای پولی را رایگان استفاده کنند؟!

خیر. خیلی از کشورهای دنیا به قانون کپی‌رایت (Copyright) متعهدند و ساکنان آن کشور مجبورند تابع این قانون باشند. این قانون، حقوقی را برای تولیدکنندگان محصول قائل می‌شود که جلوی سو استفاده از محصول آنها را می‌گیرد. محصولات نرم‌افزاری در خیلی از کشورها مشمول قانون کپی‌رایت است. در نتیجه در این کشورها نمی‌توان، نرم‌افزارهای پولی را بدون پرداخت هزینه آن، استفاده کرد. کشورهایی هم مثل ایران وجود دارند که متعهد به قانون کپی‌رایت (در مورد نرم‌افزارهای خارجی) نیستند و می‌توان از نرم‌افزارهای پولی، بدون پرداخت هزینه استفاده کرد. ولی مسئولیت هرگونه آسیبی که با این کار ایجاد شود، برعهده خود شخص است و شرکت تولیدکننده نرم‌افزار هیچ مسئولیتی ندارد. مثلاً اگر با نصب فتوشاپ، کامپیوتر شما ویروسی شود، و تمام اطلاعاتتان از بین برود، تمام مسئولیت آن به گردن خود شماست و نه هیچ‌کس دیگر!

اگر ویندوزم آپدیت شود، چه مشکلی پیش می‌آید؟

اگر آپدیت ویندوز غیرفعال نشود، خودش آپدیت‌ها را از سایت مایکروسافت به طور خودکار دریافت می‌کند. یعنی زمانی که کامپیوتر کاربر به اینترنت متصل است، ممکن است بدون اینکه حتی خود کاربر متوجه شود، آپدیت‌هایی دانلود و نصب شوند. با دریافت آپدیت‌ها از وب‌سایت مایکروسافت، این شرکت متوجه می‌شود که شما جزو کاربرانی هستید که به‌صورت غیرقانونی از ویندوز استفاده می‌کنید؛ لذا ویندوز شما را غیرفعال کرده تا مجبور شوید یا هزینه‌اش را پرداخت کنید و یا آن را حذف کنید. شاید با چند آپدیت اول، مشکل خاصی بروز نکند، امّا در صورت آپدیت شدن مکرر، به‌احتمال زیاد ویندوز غیرفعال می‌شود. با غیرفعال شدن ویندوز، پیغام‌های آزاردهنده‌ای نمایش داده می‌شود و از کاربر می‌خواهد که ویندوز را فعال کند و حتی بعضی از امکانات ویندوز از کار می‌افتد. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی، اجباراً آپدیت ویندوز را غیرفعال می‌کنیم تا ویندوز نتواند، به طور خودکار آپدیت‌ها را از سایت مایکروسافت دریافت کند.

یعنی کلاً باید قید آپدیت‌ها را بزنم؟!

هم آری و هم خیر! این بستگی به کامپیوتر شما دارد. روی کامپیوترهای قدیمی و ضعیف، باید نسخه‌هایی از ویندوز نصب شود که سبک و سریع باشد. در غیر این صورت باعث کندی کامپیوتر شده که به شدت آزاردهنده است. با نصب آپدیت‌ها، ویندوز سنگین‌تر شده و کندتر کار می‌کند. این موضوع شاید روی کامپیوترهای قوی‌تر و به‌روز اصلاً به چشم نیاید و کاربر متوجه آن نشود، ولی در کامپیوترهای قدیمی کاملاً محسوس است. متأسفانه عده‌ای از کاربران یا متوجه اهمیت آپدیت‌های نرم‌افزاری نیستند، یا اگر هستند توانایی مالی خرید کامپیوتر قوی‌تری را ندارند. در چنین شرایطی چاره‌ای جز بی‌خیال شدن آپدیت‌ها نیست تا کاربر بتواند روان‌تر با کامپیوتر کار کند.

برای کامپیوترهای جدیدتر باید چه کنیم؟

خوشبختانه آپدیت‌های ویندوز را می‌توان به‌صورت دستی دانلود و از آنها استفاده کرد. با این روش به مشکلات فوق برنمی‌خوریم. برای سازمان‌هایی که تعداد کامپیوترهای آنها زیاد است، این راه خیلی معقول نیست. چون اگر هر آپدیت، به‌ازای هر سیستم، یک‌بار دریافت شود، مجموعاً حجم دانلود زیادی از سازمان صرف این کار می‌شود. در سازمان‌ها از سرویس WSUS استفاده می‌شود که یک کامپیوتر همه آپدیت‌ها دریافت کرده و آن را در اختیار بقیه قرار می‌دهد. در این روش، هر آپدیت فقط یک‌بار دانلود می‌شود. با این سرویس می‌توان زمان دانلود شدن آپدیت‌ها خارج از ساعات اداری تعریف کرد تا باعث کندی سرعت اینترنت کارمندان سازمان در ساعات اداری نشود.


ممنون از شما که تا پایان این مطلب همراه ما بوده‌اید. جای نظرات شما عزیزان در پایین این پست خالی‌ست. خوشحال می‌شویم که نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما را اینجا ببینیم.😉

جواد محبّی

عاشق کامپیوتر، وب، شبکه و هر چیزی که به اینا مربوطه. همیشه دوست داشتم چیزایی که یاد گرفتم رو با بقیه به اشتراک بزارم. امیدوارم آموخته های من بتونه به شما کمک کنه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا